מתחרה01601 / כתיבה שהיא עונג [ 18/08/2006 10:33:07 ]

ציון: 4

"רַק רַחַשׁ דְּמוּתךָ בִּגְוִיל חַיַּי אָמַד
פַּעַם הָיִיתִי עָלֶה צָהֹב מְטֻלְטָל בָּרוּחַ
עַכְשָׁו אַהֲבָת עֵינֶיךָ בְּעֵינַי"

אל זיכרון האהבה העצוב הטרגי אני מתחברת. בלדה היא שיר המורכב מששה בתים אשר יש בהם ארבעה טורים שיריים מחורזים. בשיר הנפלא הזה אני מוצאת חריזה משולבת לא מדוייקת שסימונה א'ב'א'ג'., שאינה פוגמת ביצירה המופלאה הזו, אך אם קצת התעמקות יכולה היתה לשמור על כללי הבלדה שהם הקפדה על משקל וחרוז.

עם זאת מוטיב העיניים בולט מבית לבית"שׁוֹבֶה בְּעֵינַיִם עוֹגְבוֹת"בית א'. בית ב'"בִּשְׁתִיקָה מַסְפִּידָה כִּזְבֵי עֵינַיִם.  "בית ג'"קָרַעְתָּ חֶשְכַת עֵינַי בְּסִנְווּרֵי כִּשּׁוּף",בית ד'"נַאֲפוּפִים וּפְּרִיחָה מְתוּקָה בְּנִיצוֹץ אִישׁוֹן",בית ה' "פָּקַחְתָּ אֶל דְּרוֹר עֵינַי סוֹד חַמּוּקַיִם  ",בית ו' "עַכְשָׁו אַהֲבָת עֵינֶיךָ בְּעֵינַי"

ולא רק מוטיב העיניים בולט אלא גם היסוד הטרגי בולט ומשתלב עם העיניים שרואות:יש געגוע למבט שובה עיניים השתיקה מספידה כזבי עיניים,קרעת חשכת עיניי, יש כאן מילים המתארות הספד וקריעה וקשורות לסממנים של אבל. איך אפשר לפספס את העצב והגעגוע לאותו מבט עיניים עורג שנחווה באהבה כה גדולה.לב לבה של הבלדה,הוא יסוד טרגי והוא משולב יפה עם מוטיב העיניים.

כתיבה משובחת ,שהיא עונג צרוף של עושר לשוני יפהפה במטאפורות כמו"כִּבְשׁוֹנֵי מִלִּים ", שבאות מערגת הגעגוע לאהבה הנשמרת במבט העיניים. התמוגגתי משפה מרהיבת יופי.

שיהיה בהצלחה !סגור חלון