חזרה לדף הראשי

שם משתמש:

סיסמא:
עני הצלוב - מתחרה05101

סיפור קצר (13/08/2006 19:45:43)

ציון כולל ליצירה: 2.5

עיני הצלוב

 

"רק בגלל שאני נוצרייה ואת הבת שלי, את כזו יפה," אמא שלה הייתה מנחמת אותה, כאשר דיברו על הנושא לעתים נדירות. אכן רק לגויה יכולים להיות עיניים בצבע כחול כמו מי האגם, ושיער צהוב כמו השמש, ועור צח כשיש. אין ספק שבשל כך אבי התאהב בה. ואבי הוא בעלה ואהובה ועיקר עולמה ומעסיק את מחשבותיה רוב הזמן, אפילו עכשיו אחרי שטלי נולדה להם. ולפעמים אבי מתבדח איתה: "יש לך יופי כמו של רוסייה אמיתית. את לא סתם איזו יהודיה שבאה משם," והמלים פוצעות את טניה.

משפחתה באה לכרמיאל, העיר בה הכירה אותו, כמשפחה יהודיה לכל דבר, אבל אמא שלה גויה שמאמינה בישו. והיא כבר יודעת, שעד שלא תתגייר, היא,

וגם טלי, גויות הן לפי ההלכה, לא משנה שהאבא שלה ואבי יהודים.

אמא שלה כמו אנוסה. כן, היא למדה פה בתיכון על האנוסים היהודים, ואמא שלה אנוסה נוצרייה. כשמגיע כריסמס, אמה, כמו מוכת ירח, עוזבת את הבית, ונוסעת למיסה אי-שם. הם מספרים שהיא נוסעת לאחותה האלמנה שחיה בגפה בתל-אביב. ויש גם לאמה במגירה את הספר הקדוש לה, וטניה ראתה אותה כמה פעמים, שולפת אותו, מביטה בצלוב המאייר את כריכתו, ומנשקת אותו.

המשפחות כרוכות זו בזו. לאבא של אבי מפעל יציקת מתכת באזור התעשייה בכרמיאל. אבי עובד אתו. אמה של טניה מנהלת שם את ספרי החשבונות, ברוסיה למדה את המקצוע. אביה מתכנן מוצרים חדשים. הוא למד הנדסה ברוסיה. עכשיו הם עובדים על המצאה שלו, דוד שמש בצורת חללית שיחסוך אנרגיה.

מגיל ארבע עשרה היא עם אבי, הוא הגבר היחיד שהיה לה, הוא הגבר היחיד שהיא רוצה, הם מתכננים עוד ילד, ורק המחשבה שיש סוד שהיא מסתירה ממנו מייסרת אותה, אם כי יכול לחלוף זמן רב מבלי שתוטרד ממנה.

אבי כבר שלושה שבועות במילואים. צו 8. הוא קצין תותחנים. "תותחנים לא נהרגים," הרגיע אותה בטלפון. "אנחנו נמצאים מאחורה, מפגיזים. כבר הלכה לי השמיעה לגמרי. ייקח עוד שבוע-שבועיים עד שאחזור הביתה, אבל תותחנים לא נהרגים במלחמה." 

והיא לא יודעת כבר ממה לפחד קודם. מהרקטות שנופלות על כרמיאל, או מהחשש שהולך ותופח בה ומכרסם אותה מבפנים עד כדי שהיא מאבדת את שפיות דעתה, שאבי יהיה תותחן שימות, בגלל החטא שלה, בגלל שלא גילתה לו עד היום שהיא נוצרייה.

כולם הכריחו אותה לקחת את טלי ולנסוע לאותה דודה שהיא סיפור הכיסוי של אמה בכריסמס. ההורים של אבי לא מוכנים בכלל לשמוע על אפשרות לעזוב את הבית, כמו גם ההורים שלה. המפעל נפתח כל יום והם מתייצבים בו. אבל אמא צעירה ותינוקת חייבות להדרים. גם אבי בטלפון השביע אותה שתיסע לדודה בתל-אביב. והיא נסעה.

האזעקה תפסה אותה בדרך. אבי היה גאה בה לו ראה כיצד תפקדה. תוך פחות מדקה עצרה, יצאה מהמכונית, חילצה את טלי ממושב הפעוטות ורצה לתוך שטח העפר ותפסה מחסה. הן אפילו לא נשרטו. רק המכונית נפגעה מאותן כדוריות שהרקטה מפזרת. כן, היא שמעה על כך בטלוויזיה.

כשטלי בזרועותיה היא נעמדה בשולי הכביש, מחכה שמישהו יעצור לה. עצרה לה מכונית והיא נכנסה פנימה, התיישבה עם טלי במושב שליד הנהגת. אישה כבת שלושים, ושני ילדיה הקטנים במושב האחורי.

"המכונית שלי נפגעה. אני מכרמיאל ונוסעת לתל-אביב. כל המשפחה שלי בכרמיאל. הם לא רוצים לעזוב, אבל אני עם טלי לא אשאר שם."

"אני ממעילייה. גם המשפחה שלי לא רוצה לעזוב. אצלנו לא מפצלים את המשפחה. אבל אני אמרתי להם שאני את הילדים שלי לא מסכנת יותר. לא אכפת לי מה יגידו. חברה שאני עובדת איתה בבנק הזמינה אותי לבית של אח שלה שעכשיו בחו"ל. גם כן בתל-אביב. שהם יישארו שם."

"לא שמעתי על המקום הזה, איך אמרת קוראים לו?"

"מעילייה. לא רחוק ממעלות."

גם המבטא שלה שונה, וטניה שרגישה למבטא שלה, מזהה היטב מבטא זר. היא מביטה בנהגת בעיון, תוך כדי שהיא מנענעת ומרגיעה את טלי שלמזלה שקטה.

היא צנומה, שחרחורת, לבושה מכנסיים וחולצה חסרת כפתורים ובעלת צווארון סגור, נועלת סנדלים, ותליון צלב ברור על חזה. מבטה של טניה ננעץ בצלב. היא מחזירה לה מבט וטניה מאדימה.

"תפתחי בבקשה את תא הכפפות."

טניה מתקשה בגלל טלי והנהגת עוזרת לה ומבקשת ממנה לשלוף ספר משם. בדיוק כמו הספר של אמה.

"תחזיקי אותו יחד עם התינוקת שלך, בבקשה, הוא ישמור עלינו."

טניה מצייתת.

"נו, אני ערבייה נוצרייה, אם עדיין לא הבנת."

טניה מביטה בכריכת הספר. עיני הצלוב מדברות אליה. שלווה ורוגע עוטפים אותה והיא מרגישה בטוחה.              

חזרה

תגובות

1.    סקיצה קטנה מהחיים כה אמיתיים [ציון: 2]

   מתחרה05701   15/08/2006

2.    מרגש , מהחיים [ציון: 3]

   מתחרה07101   17/08/2006

3.    עיני הצלוב [ציון: 2]

   מתחרה04401   19/08/2006

4.    סיפור יפה ומתאים לתחרות [ציון: 3]

   מתחרה08101   24/08/2006

5.    סיפור מעניין [ציון: 2]

   מתחרה05901   21/08/2006

6.    סיפור יפה ואקטואלי. [ציון: 4]

   מתחרה05201   21/08/2006

7.    סיפור יפה ומרש [ציון: 3]

   מתחרה03301   24/08/2006

8.    סיפור לא רע . לא עומד בכללי התקנון. [ציון: 1]

   מתחרה11501   28/08/2006