פוסטים

שאלות ונושאים למחשבה

בועז אופיר

 

 

. האם איבדנו את הרגש?כן... קשה לשמוע... איבדנו את הרגש. כל כך הרבה מסכנים, כל כך הרבה עניים, יהודים... מה קרה? כל כך הרבה... יהודים שרוצים רק אוכל, רוצים רק לחיות בכבוד, איבדנו את הרגש... עם ישראל- אני מתבייש. 

2. אנשים משתעבדים לחומר? כן... כל אחד חושב רק עצמו, אנשים חיים על ובשביל החומר, רוצים עוד ועוד, אוספים... ריצה אחרי הכלום. אנשים רוצים הכול עכשיו וכך נראים חייהם... מבזבזים בלי לעשות חשבון, טעות- לא נכון. מתחייבים ומתחייבים, קונים ומבזבזים עד ש... לשלם לא יכולים.

3. אנשים מתעסקים בשטויות? כן... אנשים חיים בחלום, בכאילו. אנשים יכולים לראות שעות טלוויזיה, שעות שטויות, לצחוק על כלום ומכלום, כלום, אבל הצחוק הוא שהם צוחקים רק על עצמם.

4. למה אנשים לא אוהבים שמוכיחים אותם? האמת קשה, האמת מחייבת, אנשים לא אוהבים, לא אוהבים שמסבירים להם, שאומרים להם את האמת, שרוצים לטובתם, קשה לשמוע את האמת בפנים.   

5. האם הכסף הופך את האדם למאושר? לא. שיש כסף, אפשר לחיות טוב, אולי אין דאגות של פרנסה, אבל זה לא אומר שהאדם כבר מאושר.  

6. יש מטרה לכל החיים: בטח, אין סתם, באנו לעולם לעשות מצוות, כל החיים הם מבחן אחד ארוך, יש שכר ויש עונש, לכל אדם יעוד.  

7. ממה אנחנו עשויים? בשר ודם, בשר ודם... זמניים... באים והולכים... לזמן מוגבל... בלי לדעת את הסוף, חוסר ודאות, כלום... באנו מטיפה וחוזרים... לאדמה, נקודה.

8. האדם-גוף כל כך מושלם- סתם? לא סתם. אדם שחושב, אוהב, מרגיש, מתכנן... אדם שרואה, שומע, מריח... סתם? בריאה כל כך חכמה ויש לה מטרה.

9. למה בסוף לא לוקחים דבר? כי כך הוא החליט. היוצר, הבורא, כך החליט. אדם שיש לו התחלה ויש לו סוף, רק בורא העולם יודע את הסוף, האדם בא עירום וכך הולך, בלי לקחת כלום.

10. למה כיף לתת? אנחנו לא לבד בעולם. יש עוד אנשים חוץ מאתנו והרבה, יש אנשים שיש להם ויש אנשים שאין להם, אי אפשר לחשוב רק על עצמנו, שנותנים, מבינים שאנחנו חלק מחברה, כאשר רואים אדם אחר מאושר, זה גורם לנו הרגשת אושר.

11. למה אנשים מתגרשים? אנשים מתחתנים בלי אהבה, סתם, בשביל החגיגה, אנשים לא מבינים את קדושת הנישואים, אין כבוד אחד לשני, מתירנות...

12. מהי אהבה? אהבה זו נתינה. מה אני באמת מוכן להקריב ולתת בשביל בן הזוג.

13. ניתן להסביר אהבה? ניתן לראות אותה? ניתן למדוד אותה? ניתן להגדירה? כולם חולמים על אהבה, אך מהי אהבה? אהבה בין הורים לילדים, אהבה בין גבר לאישה- היא חוצה גבולות-אהבה בין נשמות-אהבה- צירוף של 4 אותיות- אמת הוא בורא היקום.

14. מה קרה לנוער? אין אלימות, אין... לא יושבים שעות בשבוע מול הטלוויזיה, לא... לא מתחצפים להורים, לא... והחינוך... הכל בסדר... מה קרה? הא... הנוער, העתיד שלנו, ההמשך...

15. האם העולם השתנה? או האדם שינה? הכול אותו הדבר. העולם לא השתנה, לא... האדם המציא דברים בשביל עצמו, רק בשביל עצמו. השמש, הירח, הכוכבים, האדמה, הכל נשאר אותו הדבר, כל מה שהאדם המציא- הכול- לוקח אותו בחזרה לאחור, הכל... 

16. האם האדם רץ כל חייו אחר תאוותיו? כן, זו הטעות הכי גדולה, כל חייו רץ אחריי הכלום. רץ... רץ... ומת.

17. מה קרה לנו כעם? בושה. מצב חברתי קשה, מצב כלכלי כל כך קשה, עשירים ועניים, חזקים וחלשים,אטימות, חוסר אכפתיות, אנשים כבר לא מתביישים מכלום, אנשים איבדו את הגבולות, ההפקרות בכל מקום, לא רק ברחובות -בושה.       

18. למה פיגועים? למה פצועים? מה קורה לנו? כל כך הרבה פיגועים, בתוך ארצנו, בתוכנו- למה זה קורה? בגללם, בגלל האויבים שלנו, בגלל שאין שלום? שלום... למה?

19. למה חשופים ילדינו? רק לפתוח טלוויזיה... רק לקרוא עיתונים... רק להסתובב ברחובות... להמשיך... בושה.

20. מדוע אנשים מקעקעים את גופם? מעניין מה עובר במוחו של אדם, שקם בבוקר ומחליט לקעקע את גופו, את אותו גוף, שקיבל בהשאלה לזמן מוגבל, האמת... מה זה נותן? לא... לא... לא יכול להיות שהוא מחפש תשומת לב... לא... 

21. למה עגיל בלשון? שאלה מאוד מעניינת. עגיל בתוך... בתוך... בתוך... הלשון... בתוך הפה- בלשון, אני לא מבין, בתוך הפה, איפה שאוכלים. למה? ריבון העולמים למה?

22. למה מבוגרים מחקים את הצעירים? למה נשים מבוגרות מתלבשות כמו בנות 16? למה מבוגרים מתנהגים כמו ילדים קטנים? רק להסתובב ברחובות ולהתבונן מה קורה.

23. אנשים לוקחים חובות- למה? אנשים רוצים הכול, עכשיו, אנשים מסתכלים מה יש לאחר וגם רוצים. לוקחים חובות ואז משתעבדים לחובות שלהם, לא מסתפקים במה שיש, לא מוכנים לחיות במה שיש להם... עד שמגיע האמת... עד ש...

24. למה כל כך הרבה אלימות? למה? כי אנשים לא עצבניים ואנשים לא כועסים. כי אנשים מאושרים, כי אנשים שמחים, כי הכול טוב... לא... הכול בסדר...לא? החינוך... לא? אנשים לא מתוסכלים... אין עניים... אין קנאה... יש בכלל אלימות?    

25. האם שנאה בקרבנו? בנינו יש שנאה? באמת... יש? בין יהודים יש? בין חילונים לדתיים יש? לא... שנאה? לא יכול להיות... הא..הא..הא...

26. מדוע אנשים צורכים סמים? סמים- דבר שכל כך מזיק- סמים. לאין הם רוצים לברוח? מהמציאות, מהאמת.

27. למה אנשים לא מאושרים? למה? חיים פשוטים, חיים צנועים, חיים בלי להסתכל על מה שיש לאחרים, בלי קנאה, להסתפק במה שיש ולהודות כל רגע על מה שיש, הם מתכונת לחיים מאושרים.

28. כמה אנחנו יודעים על החגים? על החגים שלנו התכוונתי- שלנו- היהודים, לא של הגויים. כמה? הא... כמה?

29. למה אנשים זקוקים לתשומת לב? למה?

30. מי מחפש מצוות? מי? מי מחפש לעזור? לתרום? לתת... מי?

31. האם הכל סתם או מתוכנן? אין סתם. אין במקרה, הכול משמיים, הכול הוא שומע והכול הוא רואה.

32. האם אנחנו נענשים? מה קרה לעם ישראל במשך כל ההיסטוריה שלו, כאשר הוא סטה מהדרך? הוא נענש? והיום עזבנו את הדרך? יש צרות על עם ישראל? או אולי הכול בסדר...

33. מי אנחנו? אנחנו יהודים. אנחנו בני ישראל, אנחנו שונים, אנחנו בני מלך מלכי המלכים, אנחנו ילדים של בורא העולם.

34. האם קשה להיות יהודי? כן קשה. צריך לעשות מצוות. אבל יהודי הוא בן של מלך מלכי המלכים ולכן הוא צריך להיות דוגמא לאחרים.

35. החושים שלנו: קיבלנו אוזניים בשביל לשמוע, אבל הן מוגבלות. קיבלנו עיניים בשביל לראות, אבל הן מוגבלות. קיבלנו אף והוא מוגבל. האדם נברא בצלם אלוקים וקיבל חושים אבל הם מוגבלים. האדם קיבל גם שכל והוא צריך לחשוב, לחשוב איך עם כל החושים, הוא יעשה רק טוב.

36. הקנאה: אנשים מסתכלים מה יש לאחר, אנשים רוצים מה שיש לאחר, אנשים מקנאים. כל כך מגעיל- קנאה- איזו מילה. למה? מה שיש לכל אחד, זה מה שמגיע לו, מלמעלה הוחלט, מלמעלה מקבלים, הכול משמים. אז למה הקנאה? למה? שאדם מקנא, הוא כל כך קטן, הוא לא סומך על בורא עולם, הוא לא מעריך- כל מה שהבורא לו נתן. במקום להסתכל על אחרים, תחשבו בשביל מה קיבלנו את החיים?

37. האם איבדנו את הדרך? בטח!!! כן!!! איבדנו, סטינו מהדרך.

38. מדוע לא אוהבים אותנו? עם ישראל הוא עם בן של מלך מלכי המלכים, עם ישראל קיבל את התורה, מבין כל אומות העולם.

39. עם נבדל- מדוע? קיבלנו את תורת האלוקים, מכל אומות העולם, ולכן עלינו להיות דוגמא לכולם.

40. למה כל כך קשה? איך אנחנו מתנהגים? צריך להסתכל רק על עצמנו ואז לשאול.

41. למה הגענו למצב בו אנו נמצאים היום? מעניין למה? 

42. למה מתים בסוף? יש סוף לכולם והוא לא ידוע. כך רצה בורא עולם, לכן נוצרנו - בשר ודם.

43. האם הכל מבחן? הכל מבחן ועד היום האחרון- צריך לדעת לחיות נכון, לאהוב את כולם - כל אדם לפרגן, לוותר, לעזור, להעניק.

44. אנחנו נשמות? אין טעויות, אנחנו נשמות. נשמה בתוך גוף, לזמן מוגבל. כשאלוקי ישראל מחליט, כשבורא עולם מחליט, כשמלך מלכי המלכים רוצה, כשהכול יכול מחליט, כשהאינסוף הגדול מכולם מחליט, אז יורדת הנשמה. רק אז היא מגיעה, רק שהוא אומר, רק אז מתחיל המבחן.

45. למה אנחנו שונים? אנחנו יהודים.

46. למה יש כל כך הרבה סוגי אנשים? יש אנשים שמנים ויש רזים. יש אנשים נמוכים ויש גבוהים. יש אנשים עשירים ויש עניים. יש אנשים טובים ויש גם רעים. יש אנשים חכמים ויש... ואנחנו, אנחנו חיים בין כולם, באותו עולם וכעת כולנו במבחן לאורך כל החיים.

47. האם חווית/ה ניסים?  כל יום בחיינו הוא נס ואנשים רוצים לראות ניסים, כל שנייה היא מתנה וחייבים... חייבים לומר תודה. ממה נוצרנו? נס. איך עד היום שרדנו? נס. השגרה והריצה אחרי שטויות וכלום משכיחים מאתנו מלהתבונן בכל פלאי היקום. 

48. על מה אנחנו חושבים במשך היום?  אם היו מחברים... אם היו בודקים... אם אפשר היה... אם היינו יכולים. לחבר את המוח למחשב, או להוציא תדפיס, או לבדוק על מה אנחנו כל היום חושבים? דמיונות... חלומות... פנטזיות... ושטויות. כן על מה אנחנו חושבים? כל היום... על מה אנחנו חושבים? חיים טלוויזיה שומעים תקשורת רואים פרסומות והכל חלומות.

49. האם קריירה באה על חשבון המשפחה? יש גברים שרוצים קריירה קרירה... מצחיקים קריירה... על חשבון המשפחה. נעדרים מהבית ימים ולילות, לא רואים את הילדים ולא את האישה. רוצים להיות מפורסמים... מסכנים, מסכנים, מפסידים גם את האישה וגם את הילדים הם... רוצים להרגיש חשובים. מה? מה הם לא מבינים? אין דבר יותר חשוב מהאישה והילדים ובסוף... מגיע היום, יום האמת. היום שהם מבינים שהפסידו הכול, הפסידו את הכול בחיים, את האישה והילדים והנה... הם מתגרשים. כל רגע עם הילדים- זכות כל שנייה עם האישה... אהבה. אין דבר יותר חשוב מהמשפחה. אבא ואמא בבית ביחד עם הילדים- זוהי השכינה.

50. האם אנחנו מוגבלים/זמניים?  האדם המוגבל, חושב תמיד שהוא יותר חכם. יותר חכם ממי? בורא עולם הגביל את האדם, כי כך הוא רצה, כי כך הוא החליט, אדם מוגבל. כך זה היה וכך זה יהיה, מוגבל- גם מוגבל לזמן מסוים. אם כולם היו מבינים שהם מוגבלים ושיש תכלית לחיים ומטרה ואנחנו שונים מהבהמה כי קיבלנו בינה הם היו בדרך האמת, הדרך הנכונה.

51. האם מודעים לנו על הסוף? פתאום בלי להודיע מראש, הכול נגמר, הכול הופך- עבר. בלי לשאול אותנו בא...מצע ה... העיניים נסגרות, וזהו. אפילו לא הכינו אותנו, פתאום... מגיע היום, היום האחרון. וזהו ואנשים בוכים... ואנשים עצובים... החיים, החיים נגמרים. אנחנו זמניים, מוגבלים, בסוף מהעולם נפטרים, אנחנו נבחנים. יש מי שיודע? – יש. בטח שיש. יש עולם הבא? – יש. יש מי שיודע ורק הוא את היום האחרון- לנו קובע.

52. האם צריך לומר תודה? על הכל. צריך לומר תודה, על עולם כל כך נפלא.

53. מה אנשים מוכנים לעשות בשביל להתפרסם? היום, כן היום, יש אנשים שמוכנים לעשות הכול, רק בכדי להיות "מפורסמים". הם מוכנים לעשות מעצמם צחוק, להתפשט לעיני המצלמות, לדבר שטויות, הכול. בשביל מה? בשביל כמה דקות שיראו אותם. למה? בשביל "התהילה". מעורר בחילה, להתפשט בפני המצלמה, נשים וגברים- אנשים נשואים ויש להם ילדים. "מפורסמות"- בנות ישראל, בני ישראל.

54. למה אנחנו מחקים את הגויים? חסר לנו משהו? לנו אין תרבות?

55. חיים פשוטים- חיים שלווים: חיים פשוטים, חיים צנועים- הם המתכונת לחיים טובים. בלי לעשות רושם על אחרים, ללא תחרות, ללא השוואות, פשוט בצניעות לחיות. החיים כל כך קצרים, כלום אנחנו לא לוקחים ובסוף כולם את העולם עוזבים- עירומים - בלי בגדים. אז הפסיקו לחיות בשביל אחרים, היו עם עצמכם יותר אמיתיים, היו פשוט מציאותיים ואז... תראו איך החיים הם באמת יפים.

56. הבחירה בידנו: למה לרוץ? למה למהר? למה לכעוס? למה להתרגז? למה להתעצבן? למה לצעוק? למה? בסוף הכול נגמר, בסוף לא לוקחים דבר. איננו יודעים אפילו מתי? כל יום הוא מתנה, כל אדם הוא נשמה ובידנו הבחירה, לטוב או לרע. כל רגע, כל דקה, כל שעה, כל יום, כל חודש, כל שנה, כל הזמן, אסור לנו לשכוח- הכול מבחן- הכול. יש משפט בסוף יש... יש בסוף משפט.

57. למה אנשים לא רוצים לשמוע על האמת? האמת מחייבת.

58. מה קורה לנשמה שהיא פוגשת באמת? פתאום יורדות דמעות, בוכים, פתאום הכול נראה אחרת- האמת. מה הם מגלים שלא היה אתמול? למה פתאום מרגישים חוסר? כל כך הרבה שאלות נשאלות, רוצים לשמוע עוד ועוד, הדמעות זולגות והגוף כולו צמרמורת והנשמה בוכה, למה? למה הנשמה בוכה? פתאום מבינים שהדרך לא הייתה נכונה, ששנים הם לא חיו נכון, ששנים לא למדו אותם, לא אמרו להם. הם יודעים שהם יהודים, אבל לא למדו אותם איך להתנהג, איך בן של מלך חי? איך בן של מלך מלכי המלכים מתנהג? הם מבינים שהם חיו בעולם שכולו דמיון, עולם שרובו מחופש, עולם של אינטרסים, עולם שאומרים לך שלום, רק שצריכים ממך. עולם כל כך לא אמיתי ואז שהם פוגשים את האמת, הם כבר לא יכולים ללכת אחורה וכשהאמת מתגלה, רוצים כל יום בחזרה, כי הנשמה כבר מבינה- את תפקידה על פני האדמה ואז היא כבר בוכה.                    

59. לעשות חיים בעולם שבו מתים: חיים בעולם של מתים? לעשות מצוות בחיים- בעולם שבסופו מתים.

60. השגחה: יש בורא לעולם, יש מי ששומר ויש מי שתמיד עוזר.

61. התבוללות: למה? אנחנו יהודים.

62. כבוד האישה, כבוד הבעל: כשאוהבים איכפת, כשאוהבים שומרים, כשאוהבים מכבדים, כשאוהבים דואגים. כשאוהבים באמת... באמת... באמת- רואים לפי המעשים. גבר שאוהב את אשתו, ישמור על כבודה, ידאג לצניעותה, זוהי אהבה. גבר שעל אשתו לא שומר, בסוף... אשתו הולכת לגבר אחר. חוסר צניעות ופריצות הם כלגעת באש ובסוף... לא נותר לזוג- רק להתגרש.

63. בורא עולם: בורא עולם אתה ....... האמת אין, אין לי מילים, אתה כל כך ענק התגלמות של חוכמה אין סופית.                             

64. עולם יפה: כל בוקר השמש זורחת, כל בוקר. מים לכולם, אוויר לכל אדם. בשמים כוכבים, אלפי סוגי דגים, נהרות, נחלים, עולם מלא צבעים, מדהים, פשוט מדהים. כמה בורא עולם אוהב אותנו, הוא כל הזמן נותן, כל הזמן נותן. עולם שלם במתנה, עולם מלא באהבה והכול בשביל האדם, הכול... הכול בורא עולם נתן.

65. אמונה: מעל הכול.

66. החיים קצרים: החיים כדף ניר שעף ברוח עד, עד שהוא נוחת, יש עליות ויש ירידות, עד שנוחתים, הכול מתחיל בניר והכול נגמר בניר. כשנולדים כותבים הנכם מוזמנים... וכולם שמחים וכשמתים כותבים ... וכולם כבר בוכים. בהתחלה זו הזמנה מהודרת ובסוף זה על ניר פשוט, עם מסגרת. הכול ניירות, בין שתי הניירות נשאר רק, רק לעשות מצוות ולא, לא להתעסק בשטויות.                               

67. הפה שלנו: לפני שמוציאים מילה מהפה, צריכים לחשוב- כי מילה שיצאה- לעולם לא חוזרת. הפה, הפה זה, הפה- למה לא לחשוב לפני שיוצאות ממנו המילים? למה? הפה – זהו המבחן הכי גדול שלנו, מה יצא ממנו והבחירה היא בידינו. האם היצר ישלוט בנו סתם לדבר? או, האם אנחנו נשלוט בו?                                                  

68. גאווה: על מה גאווה אם האדם מבין ממה הוא עשוי?

69. פרגון- יש כזה דבר? אם אנשים היו מפרגנים, אומרים מילה טובה מכל הלב. אם אנשים לא היו מקנאים. אם אנשים היו רק מנסים קצת להיות יותר טובים, החיים היו באמת יותר טובים. למה לא? הא... קצת, קצת לפרגן יותר, קצת מילה, למה לא? כולנו יהודים.

70. אמת: האמת כל כך חזקה, האמת תמיד מנצחת.

                                                                   

אמת הוא האלוקים.

                                                                                                        

תגובות