הודעות

פניו המתחדשים של המדור "במת-דיון"

מניפסט

 

המציאות הישראלית היא בלא ספק מרתקת במיוחד. צפיפות המאורעות והלחץ היומיומי בו אנו שרויים, לימדו אותנו "לחיות על הקצה". כחברה אנו נוירוטיים יותר ויחד עם זאת לכל אחד מאיתנו יש דעה בקשר לכל נושא שעולה לכותרות. ואם בכל נושא יש לנו דעה- הרי לא פלא שכולנו ממש משתוקקים להביא אותה לידיעת כל האחרים, שהם, עבור כל אחד מאיתנו כמובן, בבחינת "טועים" J.

אין ספק, אנחנו, הישראלים, מאוד אוהבים להתבטא. אנחנו "מתים" שתהיה לנו במה משלנו, והאינטרנט הוא אולי ההזדמנות המתאימה ביותר להגשים את החלום הישראלי הזה. מצד שני האינטרנט הוא כלי שמטבע האפיונים שלו יוצר במה שבה הכללים הפובליציסטיים הקלאסיים מאבדים מכוחם. קחו לדוגמא את תופעת ה"טוקבקים". מכיוון שהמאפיין החזק ביותר של האינטרנט הוא האפשרות להישאר אנונימי (או לפחות כמעט...), הרי שאופי התגובה משתנה. שני האפיונים החזקים של תגובות באינטרנט הם הפיכת התגובות ליותר ויותר בוטות וכן הנטייה להתמקד בהתבטאויות אישיות כלפי הכותב במקום להישאר בתחומי הנושא שעליו מתנהל הדיון.

אנחנו, ב"דרך המילים", מבקשים לבנות מקום לתרבות תגובה אחרת, שונה מתרבות ה"טוקבקים". משהו יותר רחב ומכובד, אולי אפילו חזרה לקלאסיקה של הדיון הציבורי. משהו שנותן מקום לדיון מעמיק, לחשיבה פלורליסטית וסובלנית. אנו מבקשים ליצור במה שיוצרת הזדהות ורצון להגיב לעניין.

כדי לאפשר לשאיפה זו לקרום עור וגידים, בנינו את המדור באופן כזה שיגרום לשינוי לקרות באופן טבעי. למרות זאת תנאי הכרחי לשינוי הוא שיתוף הפעולה שלכם, הכותבים. בקשתנו הצנועה היא כי תשמרו על הכללים. ביחד נצליח.

 

מתוך אהבה רבה, הן למילה הכתובה והן לכם, הכותבים,

 

ביתיה שלו.

 

 

אופן התנהלות המדור:

 

  • מידי שבוע ייבחר נושא מסויים על ידי חברי הנהלת התוכן של האתר.
  • אני אביא מובאה לנושא הזה. המובאה יכולה להיות ציטוט פובליציסטי (כגון חלק ממאמר או כתבה) או יצירת אמנות (מילולית או פלסטית).
  • מתחת למובאה אני אכתוב כמה מילים לנושא הנבחר כפי שהוא משתקף במובאה.
  • ההתייחסות תכלול שאלות פתוחות ונקודות למחשבה עבורכם, הקוראים.

 

  • בדף הבית תהיה הפנייה לבמת הדיון ולנושא החדש.

 

  • אתם, הקוראים, מתבקשים להגיב באחת משלוש הצורות הבאות:

 

1.      אפשרות ראשונה היא לכתוב בתגובה את הגיגיכם בנושא. כתיבה מסוג זה תהיה בצורה המכונה "כתיבה פובליציסטית" או "כתיבה עיתונאית", כלומר לא כתיבה ספרותית אלא יותר בשפת יומיום. זה יכול להיות מאמר, ראיון עם מישהו או סתם כמה מילים על הנושא ועל דעתכם וזווית ההסתכלות שלכם.

2.      אפשרות שנייה היא לפרסם יצירת אמנות שלכם- שיר, סיפור או תצלום של יצירת אמנות פלסטית כגון תצלום, ציור או פסל- ומתחתיה להוסיף את תגובתכם לנושא. למשל איך יצירת האמנות שהבאתם מתקשרת לנושא, מה היא אומרת עליו, איזו זווית היא מציגה וכדומה.

3.      אפשרות שלישית היא לצרף מובאה של מישהו אחר, כמובן בצירוף הקרדיטים המתאימים, בצירוף תגובתכם והסתכלותכם על הנושא ואיך היצירה שהבאתם קשורה אליו. זו יכולה להיות מובאה מסיפור, שיר, תמונה, תצלום, קטע מראיון או מספר, קטע מאוטוביוגרפיה וכל סבר אחר שעולה בדעתכם, אפילו ציטוט מהעיתון.

 

 

שימו לב!!!

במת הדיון אמורה לתפוס את מקומה כבמה לרב-שיח רחב ככל האפשר בינינו, באי האתר. אנו מבקשים לתת מקום לכל דעה בציבור, כל עוד היא מכבדת את כל האחרים, כך שייווצר מקום של השראה והתרוממות רוח לכולנו.

משום כך, אנו מבקשים מכולכם להגיב אך ורק בפורמט המובא למעלה. אנא, הימנעו מפרסום יצירות שאין בצידן כמה מילים של התייחסות ספציפית לנושא שהעלינו. יצירות בלא התייחסות- מקומן במדורים האחרים באתר והן תימחקנה. 

 

 

 

 

תגובות