פוסטים

העוזרת

העוזרת

 

ישנו מגזר עובדים באוכלוסיה שלא מוערך מספיק מכל מיני סיבות. באותו מגזר עובדים לעיתים תמורת סכומים זעומים, עבודה קשה ומפרכת. זהו מגזר העוזרות או בכינויים אחרים להם הם זוכות כמו – עובדות משק בית, מנקות וכו'. בדרך כלל נמצא במקצוע הזה נשים, אם כי ישנו מספר לא מבוטל גם של גברים שלא בוחלים ולא מתביישים במקצוע הזה.

 

המפגש הראשון שלי עם העוזרת מתחיל עוד כשהייתי ילד קטן. אימא שלי שהייתה אישה עובדת בשתי משרות, האחת בבוקר והשנייה החלה כשהייתה חוזרת הביתה ומתחילה לדאוג ולטפל בי ובאחיי. קראו לעוזרת ויקטוריה. אני זוכר איך היינו מתעוררים בבוקר מוקדם כשוויקטוריה הייתה מתחילה לנקות, הופכת את הבית עד היסוד. היא הייתה כמו דודה ובת בית. הכירה את כל השטויות שלנו, הריי איך לא תכיר אם הייתה זו היא שנוברת בכל ערמות המשחקים והמדפים בחדר שלנו, מחזירה להם את תום הלב בחריצות מעוררת הערצה.

 

ויקטוריה הייתה מלווה אותנו בקומנו לתחילת סדר היום, הופכת את הכיסאות על השולחן, שופכת דליים של מים וחלילה שלא נעבור דרך האזור בו היא מנקה, אחרת היינו חוטפים ממנה צעקות. היינו צריכים לדלג בקפיצות אקרובט מיומן על מנת לא להשאיר סימנים על הרצפה. שנים רבות היא עבדה אצלנו, מלווה את ילדותנו בשמחת החיים והחיוניות אותם הקרינה לכל עבר.

 

המפגש הבא שלי עם עוזרת בית היה כאשר החלטתי להקל על אשתי ועליי שעובדים שנינו במשרה מלאה. לא נראה לי ראוי שנצטרך לנקות את הבית בסוף השבוע, בימי שישי ולעיתים בשבת, הימים הפנויים היחידים שלנו. מה גם שרמת הניקיון אליה הגענו בכוחות משותפים, לא תשווה לעולם לזו אליה מגיעה בחורה מיומנת שזה המקצוע בו בחרה.

 

בחירת עוזרת בית מתאימה, היא לא עסק קל. צריך למצוא את אותה בחורה (או גבר) אמינה שנוכל לבטוח בה ולהפקיד בידיה את מבצרנו הקט. היא גם צריכה להיות מספיק מיומנת על מנת להספיק ולסיים את מלאכת הניקיון בזמן סביר ובשאיפה שלא יישבר שום דבר יקר ערך בדרך. אבל מהו המושג "יקר ערך" ?. האם מיקרופון של רוני סופרסטאר של הילדה שהעוזרת שברה, נחשב פריט יקר ערך מספיק ?, הריי שום דבר לא יכפר על שבירתו ברגע שביתנו נכנסת הביתה ומגלה לתדהמתה שהוא נשבר ומתחילה להתייפח בבכי, עד שמיקרופון חדש מהחנות ימלא את החלל של זה שהלך לעולמו. מי יפצה אותנו על הדברים "הקטנים" שנשברים פה ושם ושהעוזרת כלל לא טורחת ליידע אותנו בנוגע אליהם ?.

 

מה גם שאסור לשכוח שמדובר באישה עובדת, ולפי דיני העבודה בישראל צריך לשלם לה בנוסף לשכר הגבוה יחסית שהיא דורשת מאיתנו (כי לא רצינו להתפשר) גם דמי הבראה, ימי חופשה, ביטוח לאומי שחלילה לא יקרה לה משהו בזמן העבודה ושלא תהייה מבוטחת, מתנות בחגים ואם חלילה מפטרים אותה, אז צריך לשלם לה גם פיצויים. הבעיה היא שבחרנו באישה שלא מקבלת מרות בקלות וקשה להנחיל אצלה את הגחמות והקפריזות של אשתי הנוגעים לשיטת העבודה, על מה להתמקד בשעת הניקיון כאשר השאיפה היא שמלבד הניקיון השגרתי, תבצע גם מטלות נוספות כמו ניקוי המקרר או התנור מעת לעת, אותם דברים שלנו קשה להגיע אליהם.

 

בערב שלפניי הניקיון, צריך להכין את הבית לקראת בוקר המחרת. צריך לטאטא, לסדר ולהכין את המצעים ומפות השולחן כדיי שחלילה לא יגידו עלינו שאנחנו חיים בדיר חזירים.

אבל אין כמו הרגשת הרווחה והתענוג פעם בשבוע, כשמגיעים לבית נקי ומסודר בסוף יום עבודה, כשהכול שטוף, נקי, מצוחצח ומבריק. עושים הכול בחרדת קודש שמא חלילה ייפול פירור אוכל על הרצפה המבריקה שאך זה מכבר עברה שטיפה יסודית.

 

תגובות