פוסטים

לקראת החגים

לקראת החגים

 

תקופת החגים היא תקופה אמביוולנטית עבור המתמודדים. מצד אחד, אני לא מכיר מישהו שלא שמח לקראתם. תקופה של פגישות משפחתיות על ארוחת ערב החג, חופש לגוף ולנשמה וימים של חשבון נפש. מצד שני, חשבון הנפש שעושה המתמודד הוא שברירי ומלווה בפחד. דווקא בחגים, עולה כמות האשפוזים הפסיכיאטריים במדינה.

 

מה הסיבה לריבוי האשפוזים דווקא בתשרי ?, כנראה שהחגים גורמים ללחצים לא רגילים בין אדם לעצמו, בין אדם לחברו ובין אדם למשפחתו. הלחץ והמתח נותנים את אותותיהם בכל אדם ועל אחת כמה וכמה במתמודדים שבלאו הכי סובלים מסף רגישות נמוך ועלולים למצוא את עצמם בהתקף חרדה או סובלים מאלף ואחד סימפטומים אחרים.

 

אחד הפתרונות להתמודד בתקופה רגישה מעין זו, היא לעשות בעיקר מה שנוח לנו ולאו דווקא נוח לסביבה. יש להרבות במנוחה או לחילופין התעסקות בדברים ומעשים שמיטיבים עמנו. כל אחד מכיר את עצמו הכי טוב ויודע מה גורם לו להרגשה טובה. למי שקשה לו פתאום המפגש המשפחתי הרווי והטעון במשך החגים, יכול להרשות לעצמו להישאר בבית ולא להצטרף לכל הארוחות המשפחתיות על מנת להימנע מעימותים. כמובן שעל המשפחה להיות תומכת ומבינה על מנת לא ליצור מתח ולחצים מיותרים בקרב המתמודדים.

 

על כל אדם לעשות לעצמו את החשבון האישי במקביל לחשבון הנפש ולזהות מה גורם לו להרגשה לא נוחה, מה מפריע לו ואם צריך, לא להדחיק רגשות אלא להוציאם החוצה, כי אם נמשיך ונצבור בתוכנו כעסים ורגשות שליליים, כמו חיוביים, רבים הסיכויים שנתפוצץ בסוף. רצוי להתייעץ עם הסמכות המקצועית איתה אנו במעקב ולברר אם יש צורך בנקיטת צעדי מנע נוספים כמו הגדלת מינון של תרופות, או נטילת תרופות הרגעה רגילות או טבעיות על מנת להפחית חרדות למיניהן.

 

בסופו של דבר אסור לנו לשכוח שהחגים הם תקופה של שמחה ואיחוד משפחות שלא התראו לעיתים משך תקופה ארוכה. עלינו ועל המשפחות לקבל ברוח טובה ובהבנה גילויים חריגים או התנהגות לא נורמטיבית של מתמודדים שבאה בסך הכול להגן על עצמנו ולשמור עלינו ממצבים רגשיים קיצוניים.

 

בקרוב יחל מאבק של נפגעי הנפש אותו מארגנת הקואליציה לפיקוח הנפש http://www.nrg.co.il/online/43/ART1/077/505.html

בה חברים 7 מהארגונים הגדולים במדינה של צרכנים ונותני שירותים בקהילת בריאות הנפש בישראל. אחת המטרות העיקריות שחרט על דגלו מטה המאבק, הוא מלחמה בקיפוח קהילת נפגעי הנפש הקיים במדינה מאז הקמתה וכן מאבק למניעת חוק ההסדרים. קהילה זו מונה את קבוצת האוכלוסייה המקופחת ביותר במדינה והגיע הזמן לשים סוף להפליה במתן התקציבים והקיצוצים החוזרים ונשנים בתקציב בריאות הנפש בישראל. זו הפעם הראשונה מאז קום המדינה שקהילה זו יוצאת למאבק בו אנו אומרים – לא עוד !. הגיע הזמן לשים סוף לקיפוח ולהתייחסות הכנסת והממשלה אלינו כאילו ניתן להנחית עלינו כל גזרה ולא נגיב בחזרה כפי שהיה עד היום. מקבלי ההחלטות במדינה מתייחסים לקהילה זו בזלזול ואוזלת יד, כאילו ניתן להנחית עלינו כל גזירה בלי שתהייה לנו יכולת להגיב, בעיקר בגלל הפחד מהחשיפה והסטיגמה הרובצת עלינו  http://www.nrg.co.il/online/43/ART1/468/056.html

מעל במה זו, אני קורה לכל המתמודדים באשר הם להצטרף ולקחת חלק במאבק צודק זה למלחמה על הזכויות המגיעות לנו בזכות ולא בחסד.

 

לסיום, ברצוני לאחל מועדים לשמחה, שנה טובה וגמר חתימה טובה לכל בית ישראל.

 

תגובות