סיפורים

איש הברזלעל אדם בא בימים

 

בן 92 היה יחזקאל עבוד, ועדיין התעקש להמשיך ללמד נהיגה על מכונית ידנית וכבדה. בנות היו בוכות בגללו, בנים היו מתעצבנים עליו, וגישתו הייתה מתאימה למאה אחרת, במיוחד כלפי התלמידות הצעירות והמושכות. איש לא יודע עד היום כיצד הוא התחמק מאישומי הטרדה מינית או רשלנות בלימוד, אבל ראוי לציין שהוא התקבל לקוזה נוסטרה של לימודי הנהיגה עוד בשנות השישים, ימים בהם הסטנדרטים היו מאוד נמוכים.

בכל בוקר אשתו, יפה, הייתה מכינה לו סנדביצ'ים לדרך והוא היה מורה לתלמידיו לנסוע לאיזורי הסידורים שלו, ממש כאילו היו נהגי בוס. עם כל הכסף שהרוויח הוא היה נוסע לחו"ל כל כך הרבה, עד ששום מקום כבר לא ריגש אותו, וכל זה על חשבון נערים צעירים שעובדים בעבודות מחורבנות בשכר מינימום. בימים שהתחיל ללמד, העסק לא היה מושחת כל כך, אך כיום  יחזקאל השקיט את מצפונו במחשבה שכל מה שקורה שם חוקי והוגן.

יום אחד חזר יחזקאל לביתו אחרי עוד יום עבודה קל ונעים, אך לפתע מצא שוטרים בפתח ביתו. כשיצא מרכבו השוטרים הראו לו צו הרחקה. יפה טענה שהוא פגע בה וגם ביתו, סמדר, העידה לטובתה.לאחר מכן הוא קיבל מכתב מעורך הדין של יפה, בו היא דורשת גירושים ואת כל הבית לעצמה.

יחזקאל ההמום לא הבין מה פתאום נפל עליו, הייתה לו את אותה שיגרה נורמטיבית כמעט מהעידן של נפוליאון, ופתאום הכל התפוצץ. הוא לא החזיק את עצמו והלך לדבר עם יפה ולברר את העניין, אך למעשה הוא שיחק ישר לידיה, היא התלוננה על הפרת צו ההרחקה ויחזקאל מצא את עצמו במאסר. לאחר ששוחרר הוא ניסה למצוא דירה זולה להשכיר, שיהיה לו איפה לישון, אך עדיין לא התגבר על המכה המפתיעה. תפיסתו הייתה רובוטית, ולפיכך לא יכל בשום אופן להבין איזו סיבה לוגית הביאה את יפה להתגרש ממנו פתאום, אך לא היה בידיו שום אמצעי לחזור לביתו או לדבר עם יפה או אפילו עם ביתו סמדר ובנו. הוא שכר עורך דין לענייני גירושין ודרש לקבל חצי מהדירה, כולל פיצוי על החודשים בהם השכיר דירה.

לראשונה בחייו, יחזקאל סבל מדיכאון. ואף על פי כן, לא היה מוכן לקבל טיפול תרופתי, שנתפס בעיניו טיפול ל"משוגעים". במשך שנה חי לו יחזקאל בדירה קטנה, בזמן שהליכי הגירושין מתקדמים.

 

 

 

 

 

שיקום ונקמה

 

ערב שקט ואביבי ברמת גן, כולם נמצאים בבתיהם בגלל מגיפה המאיימת עליהם, והרחוב ריק לחלוטין. שני צעירים הגיעו ליחזקאל הביתה בזמן דרמטי שכזה, בשעה מאוחרת. שניהם לא פחדו להסתבך עם החוק, אך לשניהם היה אכפת מיחזקאל. אפשר להגיד שהם היו עבריינים עם כבוד. הבכיר מהם אמר ליחזקאל: "אתה יודע מה אתה צריך? משולש. נשיג לך ועוד היום תקפוץ פה כאילו נולדת מחדש." יחזקאל לא התנגד, והם הביאו לו נערות קלילות שסיפקו אותו. כשהוא היה עם נערה בחדר נשמעו הקולות שלו, מנסה לתת לה הוראות ליחסי מין מדויקים.

לאחר מכן הוא אכן הרגיש טוב יותר, אך המחשבה על יפה הארורה המשיכה להציק לו.

שני הצעירים ישבו עם הזקן ודיברו על נקמה כלשהי במשפחתו, כשאחד מהם הציע להרביץ לבנו ולצלם, יחזקאל פחד לפגוע ביפה או בילדיו כפויי הטובה, שמא המשטרה תגיע אליו, והוא הודיע בקול שהוא לא יעמוד בחקירה, ולפיכך כל דבר שיקרה ליפה, יהיה מיוחס אליו ויגרום לשוטרים לבקר אותו.

אך לבסוף אחד מהם העלה רעיון לא קונבנציונלי, שהפתיע, הצחיק, ועניין את השניים האחרים. הוא טען בתוקף שהם צריכים להאמין לו כי רעיון שכזה לא יאומן עד שיראו אותו בעיניים. ישנה מכשפה ערביה ביפו, כך מסתבר, והיא יכולה להטיל קללה על יפה, ככה שהיא לא תמות, אלא תהיה צמח לשארית חייה. יחזקאל התלהב מהתוצאה אך סרב להאמין לרעיון שכזה, הצעיר החל להתקרב ליהדות, ולכן גם הוא לא תמך בעניין כזה, וככה הסתיימה הפגישה.

 

יומיים לאחר מכן, לאחר ששכב עם עוד בחורה קרואטית או משהו כזה, הוא מצא את עצמו באובססיה לנקמה ביפה הארורה, שלבסוף קיבלה 80 אחוז ממכירת הבית. ,

ושוב, בשעת ערב אביבית, ברחוב חשוך וריק מאנשים, בזמן שמגיפה משתוללת, הגיע ליחזקאל הצעיר הבכיר, אותו אחד שהציע את הרעיון המיסטי.

יחד הם נסעו ליפו, והגיעו לסימטה חשוכה. בתוכה היה אור פלורסנט חלש ולפתע הם שמעו שיעול, כנראה של אישה. הם נכנסו לבקתה הקטנה וראו אותה: "לה ברוחה", המכשפה. שניהם דיברו ערבית שוטפת ומיד ביקשו ממנה להטיל קללה על יפה, כך שהיא תהיה משותקת לגמרי ומאושפזת בלוינשטיין. לה ברוחה מיד תקפה אותם ואמרה בערבית: "השתגעתם?! לא ידעתם שמלך ישראל, הקיסר בנימין אסר כל כישוף והעלאה באוב?!" אך הצעיר שיכנע אותה לעשות את העבודה בשחור.

"3000 שקל במזומן, ושערה של הג'וחה"

הצעיר שילם, ולמחרת הוא הלך לקאנטרי והצליח לשים את ידו על אחת משיערותיה.

הם חזרו לבעלת האוב עם השערה, והקללה יצאה לפועל על ידי טקס ביזארי במיוחד שנבצר מהמחבר לתאר אותו.

בערב שלמחרת, סמדר הגיעה לחדרה של יפה עם קופסת זאנקס, לעודד אותה כשהיא במיטה לבד, אך הפלא ופלא: החדר היה ריק. סמדר חיפשה אותה בשאר הבית ולא מצאה, גם כשהזעיקה את כל המשפחה והחברים וכולם יצאו למסע חיפוש, לא היה לה זכר. יפה נעלמה. מסתבר שהקללה עבדה קצת אחרת מהצפוי.

 

יחזקאל, לעומת זאת, קיבל את חלקו ממכירת הבית והזמין כלה מאוקראינה. הקללה האריכה את חייו של יחזקאל אף יותר, והוא ממשיך ללמד נהיגה על המכונית הידנית שלו עד עצם היום הזה.


תגובות

יום טוב צבי / טקס ביזארי / 15/06/2020 14:07
גלי צבי-ויס / המכשפה מיפו / 15/06/2020 14:20
שמואל כהן / אוקראינה / 19/06/2020 05:50