פוסטים

אתה נוגע בי- ביקורת שבועית באתר

השיר השלישי בביקורת השבועית שלי הוא שירה החושני של אילנה אדנר "אתה נוגע בי". ובשיר הזה אני מוצאת נגיעות רכות, עדינות ושופעות חושניות רבה.

 

 

                                 " אתה נוגע בי.

                                    מלטף, עוטף

                                    מלהיט אותי

                                    בתשוקתך,

                                    מנעיד בי מיתרים חבויים.

                                    לחן התשוקה זורם

                                    בדמי."

 
האימאז' החוויה השירית שמספרת לי על מה מתרחש השיר, משדרת לי תמונה של נגיעות. הפניה בלשון נוכח(גוף שני). "אתה נוגע בי. מלטף, עוטף מלהיט אותי." כל הפעולות נעשות בזמן הווה. הסיטואציה מתרחשת עכשיו והקורא מרגיש חלק מתוך החוויה.

 

המטאפורה"בתשוקתך מנעיד בי מיתרים חבויים". התשוקה ויחסי הקירבה המצויים בינו לבינה בתוך השיר מתארים חושניות אירוטית. ויש בחושניות הזו יופי מאופק, תמציתי נוגע.

 

אהבתי את הטור השירי המטאפורי "בתשוקתך מנעיד בי מיתרים חבויים". בכלל אותיות בכל"ם המופיעות בפעלים מסויימים מאפשרים לפעולה להתבצע עכשיו . לדוגמא:"    מלטף

מלהיט

מנעיד".

 

"הנעדה"_היא הנעה. בכל הפעולות שנעשות יש תנועה. הליטוף, ההלהטה המבעירה את התשוקה וההנעדה שמנעידה את פעולת האהבה באקט מיני."מיתרים חבויים". אותם רגשות העונג וההנאה הבאים לאחר מגע הגוף ההופך לישות אחת למרקם אנושי אחד.

 

הציור המטאפורי "לחן התשוקה זורם בדמי." הנגיעות ברכות, בעדנה, ביופי של האחר הופכות לריקוד בשניים. ריקוד החיים. והריקוד נע בתנועות, בנגיעות לקצב המוסיקה שמכתיבה התשוקה. קצב פנימי שמרעיד את הגעגוע, את הצורך הקיומי להיות ליד האהוב.

לעתים שיר כזה גובל במציצנות. מחד הקורא שותף לסיפור אהבה בשניים. ומאידך יש חדירה פולשנית בצפייה מהצד של הקורא, הרואה אקט של אהבה בעת תנוחת משגל. כל המילים האירוטיות פתאום מתפשטות לעיני הקורא ומצד אחד עולים בו רגשות של שיתוף בחוויה ומצד שני  מגיחים בו רגשות של קנאה.

 

שיר מעניין. הלוקח את הקורא בנגיעות החיים הרכות אל ההווי הצרוף של האהבה.

 

                              יהודית מליק-שירן

                              מבקרת ספרותית של "דרך המילים".

 

תגובות