פוסטים

המצפן של המצפון-ביקורת שבועית באתר

המצפן של המצפון מאת אביה ביקורת על שיר בדרך המילים 28.1.06

יופי של כותרת. כותרת המשלבת משחק מילים"מצפן-מצפון". הלב מדומה למצפן,כזה שאפשר לנווט דרכו את קצב פעימות החיים. כזה שאפשר לראות דרכו לאן נושבות ארבע רוחות השמים. כזה שיוצר את הניווט הפנימי להאיר את המסע של הקול הפנימי-קולו של המצפון.

 

אך הפניה ל"אתה"בגוף שני נוכח, מראה שהניווט של הדוברת בשיר הוא ניווט חיצוני המופנה אל ה"אתה" המביט, הבוחן בבית א'. "אתה מביט בי/ מול החלון" ההבטה היא כמו מציצנות  ונעשית בזמן הווה. ובבית ב' הפעולות של ה"אתה" הופכות לפעולות תנאי "אם תביט מקרוב תראה..."איך לבה מכוון אליו כמו מצפן.

 

כיוון שהמילה לא מנוקדת אתייחס אליה כמנסה עם קמץ מתחת לאות ס'. הדוברת מנסה להשכיב את חלומותיה. מטאפורה יפה. פעולת ההשכבה של החלומות היא לצורך הרגעה. הייתי משמיטה את האות ב של אותיות בכל"ם. לא צריך ליידע את המילה "כדי", כי המטרה כבר קיימת. והפועל "ויודעת" שנאמר בזמן הווה "שאם תבוא"זו מילת תנאי,"קמטיך יהיו מגוהצים ביציאתך". יופי של דימוי מטאפורי.

 

הבית השירי האחרון מודגש באמצעות האנאפורה שהיא חזרה על מילים בתחילת משפט. שלוש פעמים חוזרת המילה "פוחדת" מדגישה את יסורי המצפון שילוו את האקט המיני ואת הפחד מעצמה וממנו. פחד שנובע מכמיהה למימוש תשוקה בוערת.

 

שיר מזמין לדו-שיח. אהבתי את הלשון המטאפורית של השיר.

 

תגובות